Na svém webu většinou prezentuji své malosériovky, případně zajímavé modely firem Tillig, Kuehn případně dalších. A tentokrát to bude právě jeden velmi zajímavý model. A čím je zajímavý?

  • je to typicky český vůz
  • je velmi detailně provedený
  • vyrábí ho česká firma

Rád bych se ve své minirecenzi tomuto vozu podíval trochu na zoubek a pokusím se být co nejvíc objektivní.

O předloze vozu asi není třeba nic psát, opisoval bych informace, které najdete na jiných webech. Třeba parostroj, to je myslím dobrý zdroj.

Model se pokusím hodnotit body od 1-10. 10 je nejlepší.

  1.  Jízdní vlastnosti – standard. Zařadil jsem 5 vozů na začátek soupravy třiceti vozů. Do kopce, z kopce, v protisměrných obloucích – žádný problém. Kovové osy, lehký chod. Dávám 10.
  2. Potisk – z půl metru v pohodě, běžným pohledem nemám problém. Když to nafotím a zvětším, není to úplně ono. Tillig nebo Kuehn to umí líp. Ale jak píšu, běžným pohledem je to naprosto v pohodě. Dávám 9.
  3.  Barva, povrchová úprava – žádné fleky, nástřik je rovnoměrný, žádná steklá barva. Odstín barvy – echt by byla asi zelená, ale viděl jsem i šedé. Nebo to byly zelené vyšisované? 🙂 Tak proč ne. 10.
  4.  Mechanické provedení – tady je to maličko slabší. Mám doma pět těchto vozů, nejsou všechny stejný. To mě moc netrápí, ve skutečnosti to nebylo jinak. Na kotlech jsou trochu víc vidět spoje. To je daň za způsob výroby a ekonomiku projektu.  Na druhou stranu je na modelu obrovské, řekl bych skoro nevídané, množství dolepovaných doplňků.  To žádný z dalších sériových výrobců nenabízí. Doplňků je na tom voze tolik, že když jsem ho vybaloval z krabičky měl jsem strach, abych něco neulomil.  Pravda je, že u některých drobností mohlo být třeba usazení nebo uchycení řešené jinak a líp.  A pomohlo by to i výrobci s kompletací modelu. Ale nechci být po bitvě generál. Tohle je věc Igry.  Nakonec ty doplňky drží dobře, z příbalu jsem dolepil jen kuple a stupačky.  Ještě se zastavím u spřažení. Na můj vkus jsou nárazníky od sebe dál, než by mohly (měly) být.  Je pravda, že kulisa spřáhla je trochu jednodušší, ale funguje dobře.  Spřáhla jsou od firmy Kuehn.  Dávám 8.
  5. Rozměry – neměřil jsem. To přenechám počítačům nýtů.  Bez bodů.
  6. Celkový dojem – vůz je to pěkný, v soupravě působí velmi dobrým dojmem, pocit že mám na kolejišti další “echt” vůz československé výroby je k nezaplacení 🙂 Je jasné, že s množstvím dolepovacích doplňků nedokáže Igra udržet nastavenou cenu, však také další verze jsou dražší. Nicméně se domnívám, že za ty peníze tento vůz rozhodně stojí.

Igra dodala jen část objednaných modelů, protože nestihly v potřebné kvalitě vyrobit vše. Ale další várka těchto vozů je slíbená na cca konec prázdnin. Tak si budeme držet palce 🙂

V případě zájmu je možné všechny verze těchto kotlů objednat ZDE:

A jako vždy,… pár fotek.

Pin It on Pinterest

Share This