Vážení přáTTelé ,

dovolím si sdílet příspěvek, žádost nebo prosbu lidí ze Spolku železniční nostalgie, spolku, který se stará m.j. i o parní lokomotivu 475.179 a který se snaží o záchranu trochu větší lokomotivy, než na které jsme my, TT pozitivní, zvyklí.


Vážení přátelé! A je to venku! Budeme moc rádi, když nás podpoříte. Jedná se o první albíkovskou vlaštovku a vážíme si toho, že v tom parta skvělých lidí z Locomotif.cz jede s námi. Děkujeme! 🚂
Zakoupením trička nebo mikiny přispějete 50 Kč na opravu parní lokomotivy 498.112 s tendrem 935.2272 a stanete se součástí příběhu, který jsme začali psát na podzim roku 2020.
Tričko nebo mikinu zakoupíte ZDE:
Ještě jednou všem moc děkujeme za podporu. 🚂

VIDEO

ALBATROS

Parní lokomotiva 498.1, jinými slovy jedničkový Albatros, patří po zásluze mezi legendy našich kolejí. Vrcholný konstruktérský výkřik inženýrů Škodových závodů, kde vznikl vylepšením řady 498.0, a dodnes držitel rychlostního rekordu mezi párami.

Magický a tajuplný svět parních lokomotiv, které vídáme na nostalgických jízdách, vždy rozjasní přítomnost legendárního Albatrosu. Svého času ultramoderní parní lokomotiva, která při zkouškách dosáhla rychlosti 162 km/h, sloužila mezi 50. a 70. léty minulého století účelům nejtěžší rychlíkové a expresní vozby na území ČSSR. Dnes si těžko představíme, jaký pocit v člověku zanechalo 114 tun funícího železa zahaleného v páře a kouři, když se přehnalo po kolejích s dunící stodvacítkou na rychloměru. Když nás takový pohled fascinuje dnes, muselo jít tehdy o dechberoucí zážitek.

Zachovaných Albatrosů dnes napočítáme na prstech jedné ruky – jsou tři. Jedním z nich je lokomotiva 498.112, kterou se České dráhy a parta srdcařů ze Spolku železniční nostalgie rozhodli zachránit. Z původně hrdého stroje zbylo po 45 letech stání v roští v podstatě jen rezavé torzo, ale to nijak nebrání v úsilí tento kus dostat do vystavovatelného stavu. Všichni ví, že 112ka jezdit nebude – na to chybí příliš mnoho součástek z vybavení lokomotivy, nehledě k financím – ale kdyby se povedlo oživit její lesk a duši, bude cíl úspěšně splněn.

Rádi jsme se proto stali partnery tohoto srdcového projektu. Je nám ctí být mu po boku na jeho dlouhé cestě a sledovat, jak pomalu vstává z popela.

 

2albatros_triko

Koupí trička nebo mikiny přispějete 50,- Kč na opravu legendáního Albatrosa 498.112

K nákupu trička a mikiny.

Pin It on Pinterest

Share This